Oferta edukacyjna
Scenariusz lekcji
Łowienie ryb, szycie sieci, kopanie torfu, czyli codzienne zajęcia Słowińców.
Cele ogólne:
- Poznawcze:
- Poznanie nazw i użyteczności nieistniejących bądź ginących zawodów
- Znajomość zajęć charakterystycznych dla Słowińców i ludności wsi pomorskiej na przełomie XIX i XX wieku
- Wpływ środowiska naturalnego na codzienne zajęcia/życie Słowińców
- Znajomość nazw tradycyjnych narzędzi, sprzętów czy technik używanych/wykorzystywanych przez Słowińców w codziennych zajęciach
- Znajomość przyczyn zmian zachodzących w przekwalifikowaniach zawodowych
- Kształcące:
- Doskonalenie umiejętności zaprezentowania zdobytej wiedzy na forum
- Doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce: umiejętność wykorzystania specjalistycznych narzędzi do wykonania niezbędnych w Słowińskiej zagrodzie czynności
- Kształtowanie umiejętności szukania i gromadzenia zdobytych w terenie informacji
- Wychowawcze:
- Wzbudzenie szacunku do tradycji
- Kształtowanie postaw zrozumienia dla ogólnie pojętej różnorodności
Cele szczegółowe:
- Potrafi wymienić kilka przykładów ginących zawodów
- Potrafi krótko scharakteryzować poszczególne zawody
- Potrafi wskazać, które zajęcia należały do mężczyzn, które dla kobiet, a w czym pomagały dzieci
- Potrafi wskazać przyczyny zaniku niektórych zawodów
- Potrafi nazwać i użyć niektóre tradycyjne narzędzia wykorzystywane w Słowińskiej zagrodzie
- Potrafi wskazać jak warunki naturalne wpływały czy determinowały codzienne zajęcia/życie Słowińców
Metody pracy:
- Metody podające:
- Opis - prowadzący wprowadza uczestników w tematykę i przebieg zajęć
- Pogadanka - mini wykład na temat kim byli Słowińcy, terenu, który zamieszkiwali, ze szczególnym wskazaniem jak warunki naturalne wpływały na życie ludności słowińskiej w tym na ich codzienne zajęcia
- Dyskusja - inicjowana przez prowadzącego dotycząca wpływu warunków naturalnych na życie człowieka; różnic między życiem na wsi a życiem w mieście
- Metody poszukujące:
- Oglądanie ekspozycji muzealnej - odpowiedzi na postawione w trakcie pytania
- Podsumowanie , przedstawianie, syntetyzowanie informacji zdobytych w trakcie zwiedzania Muzeum z planem
- Dyskusja na temat różnic w codziennych zajęciach naszych dziadków, rodziców , co wpłynęło na te zmiany
- Metody operatywne:
- Praca z planem
- Wykonywanie tradycyjnych zajęć
- Praktyczne wykorzystanie tradycyjnych narzędzi i sprzętów gospodarczych
Środki dydaktyczne:
- Projektor multimedialny - fragmenty imprez plenerowych podczas których prezentuje się zawody i umiejętności popularne niegdyś na wsi słowińskiej i pomorskiej, a dziś prawie zapomniane
- Plan Muzeum Wsi Słowińskiej
- Ekspozycja muzealna
- Kopie sprzętu i materiały potrzebne do wykonania klumpów, sieci, kręcenia powrozów, korowania żerdzi, prania
- Samoprzylepne kolorowe karteczki
Przebieg zajęć:
Zajęcia trwają 5 godzin. Maksymalna ilość osób: 25
Etap I - Ginące zawody - wprowadzenie do tematu zajęć
Zajęcia odbywają się w sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej (1 godzina.)
- Prowadzący lekcje wyjaśnia celowość, przebieg zajęć i pojęcia, które związane są z tematem i którymi będzie operować podczas zajęć
- Mini wykład na temat kim byli Słowińcy, terenu, który zamieszkiwali, ze szczególnym wskazaniem jak warunki naturalne wpływały na życie ludności słowińskiej w tym na ich codzienne zajęcia
- Prowadzący inicjuje dyskusję, zachęcając uczestników do wypowiedzi na temat różnic zajęć swoich rodziców, dziadków i porównanie ich z zajęciami Słowińców; szukanie różnic - biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania (miasto, wieś), płeć itp.- ich przyczyn
Etap II - Jak to działa i do czego służy - różnorodność sprzętu i narzędzi codziennego użytku wykorzystywanych przez Słowińców.
Zajęcia odbywają się na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (1,5 godziny).
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tradycyjnymi narzędziami i urządzeniami potrzebnymi w gospodarstwie domowym, w codziennym życiu. Zapoznanie się z nazwami tego sprzętu ma przybliżyć uczniom specyfikę tego regionu i jego mieszkańców.
- Zwiedzanie ekspozycji muzealnej: zwrócenie uwagi na narzędzia i sprzęty znajdujące się w chałupach i budynkach gospodarczych i poznawanie ich nazw. Podczas zwiedzania będziemy zwracać uwagę na to kto pracował na danych sprzętach (kobieta czy mężczyzna) i omawiać czynności związane z wykonywaniem niektórych prac np. maglowanie, obróbka lnu, czy kopani torfu.
- Uczestnicy zostają podzieleni na 5 grup. Wychodzą z planem na teren Muzeum. Każda z grup dostaje polecenie odszukania w podanej, przez prowadzącego zajęcia, zagrodzie sprzętów codziennego użytku, wskazania jego użyteczności oraz podania jego nazwy. Dodatkowo grupy mają zwrócić uwagę na to kto posługiwał się danym narzędziem - kobieta czy mężczyzna.
ETAP III
Zajęcia odbywają się w Sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej (1 godzina).
Uczniowie dzielą się na forum klasy wiedzą zdobytą podczas zwiedzania Muzeum, ugruntowując w ten sposób wiedzę zdobytą podczas spaceru po zagrodach muzealnych. Omawiają znalezione sprzęty wskazując ich przeznaczenie oraz podając ich regionalne nazwy. W dalszej części prowadzący inicjuje dyskusję nad różnicami codziennych zajęć 100 lat temu, a współcześnie, co miało wpływ na te zmiany itdp.
ETAP IV - Wyplatanie koszy z korzenia sosny/krajki, szycie sieci rybackich, pranie dzwonem i na tarze, dłubanie klumpów, kręcenie powrozów, korowanie żerdzi i cięcie piłą czyli wspólna praca w słowińskiej zagrodzie
Zajęcia odbywają się w zagrodzie edukacyjnej Anny Kötsch (1,5 godziny).
Celem tego etapu zajęć jest praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na temat codziennych zajęć Słowińców. Uczniowie posługując się kopiami tradycyjnych narzędzi i sprzętów wykonują prace wykonywane niegdyś przez Słowińców.
- uczestnicy zostają podzieleni na 5 grup. Każda grupa dostaje przygotowany zestaw narzędzi, sprzętów.
- każda grupa ma za zadanie nazwać znajdujący się przy niej sprzęt i odgadnąć co jaką pracę będzie wykonywał
- grupy zajmują się wykonywaniem zadań. Po wykonaniu zadania zamieniają się stanowiskami, tak aby każda grupa przeszła co najmniej 3 stanowiska.
« powrót do poprzedniej strony