Oferta edukacyjna
Scenariusz lekcji
Cztery pory roku w słowińskiej zagrodzie
Cele ogólne:
- Poznawcze:
- Zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami
- Poznanie zajęć wykonywanych przez Słowińców w obejściach zagród w poszczególnych porach roku
- Znajomość uprawianych warzyw i kwiatów w przydomowych ogródkach
- Znajomość nazw tradycyjnych narzędzi i sprzętów wykorzystywanych przez Słowińców podczas codziennych zajęć
- Poznanie ziół zbieranych i wykorzystywanych w lecznictwie
- Poznanie środowiska naturalnego Słowińców, które determinowało codzienne życie
- Kształcące:
- Doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce: umiejętność rozpoznawania kilka rodzajów warzyw i kwiatów uprawianych przez Słowińców
- Umiejętność wykorzystania specjalistycznych sprzętów i narzędzi do wykonania niezbędnych prac w Słowińskiej zagrodzie
- Umiejętność rozpoznawania, nazywania i wykorzystywania ziół
- Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie (podział obowiązków, współpraca, dążenie do wspólnego celu)
- Kształtowanie umiejętności obserwowania otoczenia
- Wychowawcze:
- Wzbudzenie szacunku do tradycji i pracy, szczególnie zwrócenie uwagi na samowystarczalność
- Uwrażliwienie na elementy otaczającego krajobrazu
Cele szczegółowe:
Uczestnik potrafi:
- Wymienić czynności wykonywane w poszczególnych porach roku
- Wskazać na celowość wykonywanych czynności w danych porach roku
- Potrafi nazwać niektóre tradycyjne narzędzia i sprzęty wykorzystywane w codziennej pracy
- Potrafi wymienić uprawiane warzywa i hodowane kwiaty, sposób ich uprawy (sianie, sadzenie) oraz ich wykorzystanie
- Potrafi rozpoznać kilka rodzajów ziół i wskazać ich właściwości: : piołun, rumianek, krwawnik, mięta, dziurawiec...
- Potrafi praktycznie wykorzystać wyznaczone sprzęty i narzędzia
- Potrafi wskazać różnicę między życiem w mieście i na wsi (samowystarczalność)
Metody pracy:
- Metody podające:
- Opis - prowadzący wprowadza uczestników w tematykę i przebieg zajęć
- Pogadanka - mini wykład na temat kim byli Słowińcy, terenu, który zamieszkiwali, ze szczególnym wskazaniem na warunki naturalne i ich wpływu na życie ludności słowińskiej (w tym na ich codzienne zajęcia)
- Dyskusja - inicjowana przez prowadzącego, dotycząca wpływu pór roku na zajęcia w zagrodzie - jak pory roku determinowały pracę w obejściu, różnic pomiędzy życiem na wsi i w mieście, ewolucji sprzętu rolniczego
- Metody poszukujące:
- Oglądanie filmu/zdjęć przedstawiających wygląd zagród i prace w przydomowych ogródkach, o różnych porach roku
- Oglądanie ekspozycji muzealnej ze szczególnym uwzględnieniem obejść wokół chałup
- Podsumowanie wiedzy, spostrzeżeń po zwiedzaniu Muzeum
- Pogadanka na temat różnic w zagospodarowaniu swojej przestrzeni w mieście i na wsi (odniesienie do miejsca zamieszkania uczniów)
- Metody operatywne
- Praca w przydomowych ogródkach - rodzaj zajęć warunkuje pora roku
- Wykorzystanie tradycyjnych sprzętów w wykonywaniu codziennych prac
- Wykonywanie rysunków przedstawiających obejścia zagród muzealnych o różnych porach roku
Środki dydaktyczne:
- Projektor multimedialny - zdjęcia/filmy przedstawiając pracę w obejściach zagród muzealnych w różnych porach roku
- Ekspozycja muzealna
- Kopie sprzętu potrzebne do prac porządkowych w przyzagrodowych ogródkach kwiatowych i warzywnych
- Bloki rysunkowe, kredki, ołówki
- Literatura fachowa - atlas ziół
Przebieg zajęć:
Zajęcia trwają 4 godziny (z przerwą na posiłek i z doliczeniem czasu na przejście z zagrody muzealnej do Muzeum i z powrotem)
I etap
Zajęcia odbywają się w Sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej (1 godzina).
- Prowadzący lekcje wyjaśnia celowość, przebieg zajęć i pojęcia, które związane są z tematem i którymi będzie operować podczas zajęć
- Mini wykład na temat kim byli Słowińcy, terenu, który zamieszkiwali, ze szczególnym wskazaniem jak warunki naturalne wpływały na życie ludności słowińskiej w tym na ich codzienne zajęcia (wzbogacony pokazem zdjęć/filmu przedstawiającego pracę w obejściach zagród muzealnych w różnych porach roku)
- Prowadzący inicjuje dyskusję, pogadankę zachęcając uczestników do wypowiedzi na temat wpływu pory roku na charakter/rodzaj pracy w przydomowych obejściach, uwzględniając różnicę między życiem na wsi, a życiem w mieście, ze wskazaniem na przyczyny tych różnic
Etap II
Zajęcia odbywają się na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (1,5 godzina).
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z czynnościami i niezbędnymi narzędziami wykorzystywanymi do uprawy ogródków kwiatowych, warzywnych oraz różnorodnością budynków jakie wchodzą w skład zagrody oraz ich obejść.
- Zwiedzanie ekspozycji muzealnej: podczas zwiedzania będziemy zwracać uwagę przede wszystkim na zagospodarowanie przydomowych ogródków - co w nich rośnie? O jakiej porze roku się sadzi? Która pora roku najlepsza jest do siania: kwiatów, warzyw? W jaką porę roku zbiera się plony? W jaki sposób zabezpiecza się plony, gdzie najlepiej przechowywać bulwy? Jak postępować z nasionami? zwrócenie uwagi na narzędzia i sprzęty znajdujące się w chałupach i budynkach gospodarczych, poznawanie ich nazw i użyteczność.
- Uczestnicy zostają podzieleni na 4 grupy wiosna, lato, jesień, zima,. Każda grupa otrzymuje bloki rysunkowe i kredki. Zadanie polega na przedstawieniu za pomocą rysunku, prac jakie wykonywali Słowińcy w różnych porach roku w swoich obejściach lub wyglądu przydomowych ogródków o różnych porach roku
- Przedstawiciele grup referują zadany temat (na podstawie rysunków) na forum z wykorzystaniem nazw roślin, kwiatów, warzyw ziół uprawianych przez Słowińców i tradycyjnych narzędzi wykorzystywanych do prac przez miejscową ludność. Prowadzący zapisuje końcowe wyniki w tabeli podzielonej na 4 części :wiosna, lato, jesień, zima (z uwzględnieniem etapów prac, nazw czynności oraz wykorzystywanych narzędzi, uprawianych warzyw, hodowanych kwiatów, zbieranych ziół), które jednocześnie są podsumowaniem zdobytej wiedzy teoretycznej i przygotowaniem do zajęć praktycznych.
Etap III - Plewienie, sianie, sadzenie, flanckowanie - czyli pracujemy na grządkach.
Zajęcia odbywają się w Zagrodzie Edukacyjnej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej (1,5 godziny ).
Uczestnicy zostają podzieleni na grupy, w których wykonywać będą określone prace w zależności w jakiej porze roku lekcja będzie się odbywać:
- Wiosna: kopanie, spulchnianie ziemi, oczyszczanie z kamieni, wykonanie bądź naprawa płotku grodzącego ogródek, kształtowanie/formowanie grządek, sianie i sadzenie kwiatów, sianie (buraki, sałata, marchew, pora, seler, kapusta, ogórki) i sadzenie warzyw (ziemniaki, buraki, cebula), tworzenie "kącika ziołowego". Przy okazji poznawanie nazw wykorzystywanych narzędzi, sianych i sadzonych kwiatów, warzyw i ziół
- Lato: flancowanie warzyw i kwiatów, plewienie, podlewanie - nalewanie wody ze studni, przynoszenie wody w wiadrach zawieszonych na nosidłach, naprawa płotku grodzącego ogródek, poznawanie, zbieranie i suszenie ziół na przyzagrodowych łąkach: rumianek, mięta, piołun, krwawnik, dziurawiec...
- Jesień: porządkowanie ogródków: grabienie, wyrywanie przekwitłych kwiatów; zbieranie plonów lata: kopanie ziemniaków, buraków, brukwi, wyrywanie marchewki, zbieranie nasion kwiatów i suszenie (onentki, nasturcja, nagietki, astry, lwia paszcza, malwy, aksamitki, wykopywanie bulw kwiatowych: dalie, georginie; robienie zimowych zapasów: kiszenie ogórków, kiszenie kapusty, wyciskanie soku z buraków.
« powrót do poprzedniej strony