Oferta edukacyjna
Scenariusz lekcji:
Wsi piękna, wsi spokojna. Skansen XXI wieku
Cele ogólne:
- Poznawcze:
- Poznanie różnorodności muzeów - ich nazw, form działalności
- Poznanie rozmieszczenia i ilości muzeów na wolnym powietrzu w Polsce
- Poznanie działalności Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
- Rozróżnianie pojęć: grupą etniczna, a grupą etnograficzna
- Poznanie grupy etnicznej Słowińców jako odłamu Kaszubów
- Zapoznanie uczniów z ogólną wiedzą dotyczącą budynków w których mieszkali Słowińcy
- Znajomość codziennych zajęć Słowińców
- Kształcące:
- Wzbudzenie szacunku do tradycji
- Doskonalenie umiejętności zaprezentowania zdobytej wiedzy na forum klasy
- Umiejętność poszukiwania informacji w różnych źródłach
- Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie
- Wychowawcze:
- Wzbudzenie szacunku do tradycji
- Uwrażliwienie na tradycję ludową własnego regionu
Cele szczegółowe:
Uczestnik zajęć:
- Potrafi wskazać różnice pomiędzy skansenem a parkiem etnograficznym
- Potrafi wskazać na mapie trzy muzea na wolnym powietrzu (znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania ucznia)
- Potrafi wskazać na mapie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i scharakteryzować położenie oraz warunki naturalne determinujące życie codzienne w Klukach
- Wie co, tego rodzaju muzea proponują zwiedzającym oprócz stałych ekspozycji (imprezy plenerowe, warsztaty, lekcje muzealne...)
- Wie czym różni się grupa etniczna od etnograficznej
- Potrafi nazwać budynki składające się na zagrodę
- Potrafi nazwać poszczególne wnętrza domu słowińskiego
- Potrafi wymienić codzienne zajęcia Słowińców
Metody pracy:
- Metody podające:
- Wyjaśnienie sposobu i celowości przeprowadzanych zajęć
- Wprowadzenie w tematykę poprzez zapoznanie uczniów ze słownictwem, pojęciami, które będą się przewijać w trakcie zajęć
- Krótka pogadanka na temat Słowińców: kim byli, jakie tereny zamieszkiwali, czym się zajmowali
- Metody poszukujące:
- Oglądanie ekspozycji muzealnej - odpowiedzi na postawione wcześniej pytania
- Zapoznanie się z mapą Polski na której zaznaczone są muzea na wolnym powietrzu i odnajdywanie muzeów znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania uczniów
- Praca z planem Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - odnajdywanie poszczególnych części zagród
- Praca ze słownikami - wyszukiwanie pojęć i ich wyjaśnianie
- Metody operatywne:
- Wyszukiwanie informacji przy wykorzystaniu różnych źródeł
- Praca z planem
- Wykonywanie rysunków zagród muzealnych, przedmiotów związanych z połowem ryb
Środki dydaktyczne
- Mapa "Muzea na wolnym powietrzu w Polsce"
- Słowniki języka polskiego, słowniki etnograficzne
- Ekspozycja muzealna
- Projektor multimedialny
- Plan Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
- Bloki rysunkowe, kredki, ołówki
Przebieg zajęć:
Zajęcia trwają 2,5 godz.
I etap - Co to jest muzeum?
Zajęcia odbywają się w Sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej. 45 minut
- prowadzący lekcje wyjaśnia celowość, przebieg zajęć i pojęcia, które związane są z tematem i którymi będzie operować podczas zajęć
- uczniowie dzieleni są na pięcioosobowe grupy, z których każda ma za zadanie odszukanie w słownikach pojęć i wyjaśnienie ich
- uczniowie zaznajamiają się z mapą "Muzea na wolnym powietrzu w Polsce" i wyszukują znane muzea, które odwiedzili, i te znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania uczniów. Uczniowie odnajdują na mapie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i najstarszy skansen w Polsce we Wdzydzach Kiszewskich
- prowadzący wyświetla uczniom film, który przedstawia różne imprezy odbywające się na teranie MWS w Klukach celem ukazania, że Muzeum nie jest "nudne". Można w nim posmakować regionalnych potraw, posłuchać zespołów ludowych, wykazać się w pracy na tradycyjnych sprzętach lub posługując się kopiami tradycyjnych narzędzi, zobaczyć jak wypieka się chleb itp.
II etap - Pranie, maglowanie, kręcenie powrozów czyli muzeum bez nudy
Zajęcia odbywają się na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej (1 godzina).
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z ekspozycją muzealną oraz przekazanie wiadomości dotyczących Słowińców i działalności Muzeum.
Zwiedzanie ekspozycji muzealnej. Podczas zwiedzania prowadzący opowiada o:
- powstaniu Muzeum - w którym roku powstało? która chałupa jako pierwsza była udostępniona dla zwiedzających? które chałupy są przeniesione, a które stoją na miejscu pobudowania?
- Słowińcach: kim byli? czym na co dzień się zajmowali? gdzie mieszkali? z jakich budynków składała się słowińska zagroda? jak nazywały się poszczególne wnętrza domu słowińskiego?
- z czego budowane były "domy w kratkę"?
- skąd bierze się torf? do czego Słowińcy wykorzystywali torf? co to było "Czarne Wesele"?
III etap
Zajęcia odbywają się w zagrodzie edukacyjnej. (45 minut).
- Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy. Każda z grup na ma zadanie przedstawić na rysunku jedną z zagród muzealnych. Każda osoba z czteroosobowej grupy rysuje ten element zagrody, który najbardziej utkwił w pamięci. Rysując, grupa zastanawia się, prowadzi dyskusje jak nazywały się części danej zagrody, jakie prace jej mieszkańcy wykonywali na co dzień uwzględniając podział na zajęcia: matki, ojca, dziadków i dzieci. Na koniec przedstawiciele grup omawiają rysunki.
- Prowadzący inicjuje dyskusję na temat "Czy warto odwiedzać muzea i dlaczego?". Prowadzący tak kieruje rozmową , by wnioski były odpowiedziami na pytania: jakie mamy muzea? Czym one się różnią? Co mają do zaoferowania zwiedzającym? "Moje wymarzone Muzeum". Czego dzieci oczekują po wizycie w Muzeum?
« powrót do poprzedniej strony