Oferta edukacyjna
Scenariusz lekcji:
Utkać, uszyć, ozdobić czyli jak powstawały stroje z malowanej skrzyni. Strój ludowy Słowińców.
Cele ogólne:
- Poznawcze:
- Zaznajomienie z terminem Słowińcy (kim byli i jaki obszar zamieszkiwali)
- Zapoznanie uczniów z pojęciami związanymi z lekcją
- Zwrócenie uwagi uczniów na strój dawniej i dziś, na strój ludowy i strój codzienny
- Zapoznanie uczniów z dawnym procesem powstawania tkanin i stroju ludowego oraz elementami tego stroju (obróbka lnu)
- Zapoznanie uczniów z rękodzielnictwem ludowym, dotyczącym stroju (tkanie, farbowanie, zdobienie, drukowanie tkanin)
- Zapoznanie uczestników zajęć ze sprzętem i narzędziami potrzebnymi do tkania i zdobienia tkanin
- Kształcące
- Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie (podział obowiązków, współpraca, dążenie do wspólnego celu)
- Doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce
- Umiejętność określenia cech i elementów stroju ludowego Słowińców.
- Umiejętność rozróżniania stroju ludowego (okoliczności, w jakich był ubierany) i stroju codziennego
- Ćwiczenie umiejętności operowania pojęciami: kultura ludowa, region etnograficzny, grupa etniczna, strój ludowy, tożsamość kulturowa
- Wychowawcze
- Wzbudzanie zainteresowania kulturą regionu i umiejętnościami przodków
- Kształtowanie potrzeby zdobywania wiedzy i umiejętności przez kontakt z muzeum i jego zbiorami.
- Uświadomienie, że każdy może mieć wpływ na zachowanie dziedzictwa kulturowego przez szacunek dla starych przedmiotów
- Zachęcanie do indywidualnych poszukiwań "zabytków przeszłości" w swoim otoczeniu
Cele szczegółowe:
Uczestnik zajęć:
- Zna i potrafi zastosować pojęcia: tkactwo, samodziały, rękodzielnictwo, warsztat tkacki, strój ludowy, strój codzienny, tkaniny drukowane, klocki drukarskie, kultura ludowa
- Dostrzega znaczenie muzeów w ochronie i zachowaniu zabytków i kultury regionalnej i docenia edukacyjną rolę muzeów
- Wie, kim byli Słowińcy
- Potrafi przedstawić proces powstawania stroju, rozpoznaje i nazywa poszczególne elementy stroju ludowego
- Umie wskazać przyczyny zaniku stroju ludowego i zmiany jego funkcji
- Rozumie cel ochrony dóbr kultury materialnej przodków, m. in. strojów
- Dostrzega rolę starszych pokoleń w przekazywaniu wiedzy i umiejętności
Metody pracy
- Metody podające:
- Wyjaśnianie - zdefiniowanie pojęć: region, kultura ludowa, kultura materialna tkactwo, rękodzielnictwo, wyjaśnienie kim byli Słowińcy i przedstawienie przyczyn odrębności kulturowej, wyjaśnienie celowości zajęć i podsumowanie
- Opis - przedstawienie procesu powstawania stroju ludowego z uwzględnieniem nazw jego elementów i połączone z demonstarcją eksponatów (rekonstrukcji)
- Prezentacja - działanie warsztatu tkackiego, slajdy pokazujące stroje słowińskie na różne okazje (strój odświętny, strój ślubny, strój żałobny, strój codzienny)
- Metody poszukujące:
- Zadawanie pytań - o przyczyny zaniku stroju ludowego, wskazanie różnic między strojem świątecznym a codziennym
- Pogadanka - na temat procesu produkcji tkanin dawniej i dziś i elementów zdobniczych strojów
- Dyskusja - na temat czy jest potrzeba gromadzenia dawnych przedmiotów, w tym strojów, w muzeach.
- Metody operatywne:
- Praca z wycinankami: wycinanie z kartonu elementów stroju ludowego Słowińców i ubieranie w nie kartonowych postaci
- Drukowanie tkanin: drukowanie wzrów na tkaninach przy pomocy klocków drukarskich
Środki dydaktyczne i narzędzia badawcze:
- Eksponaty muzealne, obrazki-wycinanki z postaciami i elementami strojów, pisaki, karteczki, projektor multimedialny.
Przebieg zajęć
Etap I - Od włókna do tkaniny
Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej. Trwają ok. 45 min.
- Prowadzący zajęcia wprowadza w temat, zaznajamia uczestników z kluczowymi pojęciami, związanymi z tematem, wyjaśnia cel spotkania.
- projekcja filmu pokazującego kolejne etapy obróbki lnu, aż do powstania tkaniny
- dyskusja o życiu na dawnej wsi, samowystarczalności, rękodzielnictwie, tkactwie (wprowadzenie nowych pojęć i operowanie tymi pojęciami) Wnioski: czy kiedyś ludziom żyło się łatwiej czy trudniej niż dziś
Etap II - Szmaciaki, warpy, krajki, czyli tkactwo na Pomorzu.
Zajęcia odbywają się na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej. Czas: ok. 30 min.
- Zajęcia rozpoczynają się na ekspozycji prezentującej wszystkie narzędzia związane z obróbką lnu. Uczestnicy zajęć próbują nazywać te przedmioty potrzebne do kolejnych etapów obróbki lnu i wełny na podstawie wiedzy zdobytej w czasie prezentacji filmu (utrwalenie wiadomości)
- Prezentacja tkania na warsztacie tkackim, opowieść o rodzajach tkanin i wyrobów tkanych na potrzeby własne i innych mieszkańców wsi (płótna na worki, wampry na spodnie, tkaniny na bieliznę, ręczniki i pościel, chodniki, tzw. szmaciaki)
- Próba samodzielnego tkania (uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności w wykonywaniu tego zajęcia).
- Na koniec uczestnicy wymieniają umiejętności, które trzeba było posiadać, żeby wykonać strój, i rozważają, czy było to łatwe zadanie.
- Krótkie zwiedzanie innych ekspozycji, ze zwróceniem uwagi na elementy strojów będących częścią aranżacji.
Etap III - Strój ludowy Słowińców
Zajęcia odbywają się w Sali edukacyjnej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej. Trwają 1,5 godziny (z przerwą)
- Wprowadzenie do tematu - krótkie przypomnienie wiadomości o czynnościach, które trzeba wykonać, żeby powstał strój - wypowiedzi uczniów
- Pogadanka na temat ubioru (jak strój określa płeć, wiek, zamożność, przynależność do grupy narodowej, etnicznej, społecznej), rodzajów ubioru (strój świąteczny, codzienny, ślubny, żałobny, itp.)
- Co to jest strój ludowy - prezentacja stroju ludowego Słowińców (wyjaśnienie kim byli Słowińcy), nazywanie poszczególnych elementów tego stroju (męskiego i damskiego), pokaz slajdów prezentujących Słowinkę w stróju żałobnym i codziennym, strój rybaka słowińskiego, ubiory słowińskie męskie i damskie z początku wieku, jak zmieniały się stroje, przyczyny zaniku stroju ludowego.
- Zwrócenie uwagi na elementy zdobnicze strojów oraz kolory i wzory tkanin: opowieść o sposobie farbowania tkanin (pokaz przygotowanych naturalnych barwników: z kory dębu, łuski cebuli, młodego owsa, itp.), elementach zdobniczych strojów (krajki: pokaz tkania krajek na deseczkach tkackich), o sposobie drukowania wzorów na tkaninach (pokaz klocków drukarskich i narzędzi potrzebnych do drukowania tkanin)
- Podział uczestników na trzy grupy: każda z grup ma inne zadanie:
- Pierwsza otrzymuje obrazki, z których wycina postaci (kobietę i mężczyznę) i elementy stroju słowińskiego i ubiera te postaci tak, by w całości zaprezentować ludowy strój słowiński (w czasie wykonywanie zadania uczniowie mają możliwość podglądania rekonstrukcji tego stroju znajdującej się w Sali dydaktycznej)
- Druga grupa otrzymuje przygotowane barwniki i tkaniny, które ma za zadanie zafarbować
- Trzecia grupa otrzymuje klocki drukarskie, farby, płótno, pędzle i ma zaprezentować sposób drukowania wzorów na tkaninach
- Przedstawiciel każdej z grup komentuje wykonanie zadania na forum klasy. Prowadzący zajęcia podsumowuje je, podkreślając, że strój ludowy określa tożsamość kulturową (wyjaśnienie pojęcia). Podkreśla też rolę muzeum w poznaniu kultury przodków i określaniu własnej tożsamości
- Ostatnim etapem zajęć może być wystawka w szkole (np.. w swojej klasie), przygotowana przez dzieci, pokazująca prace wykonane w czasie pobytu w muzeum i zawierająca odpowiedni komentarz.
« powrót do poprzedniej strony