Oferta edukacyjna
Scenariusz lekcji II
Dom, zagroda, wieś czyli kto mieszkał w domach w kratę.
Cele ogólne:
- Poznawcze:
- Zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami
- Zwrócenie uwagi uczniów na krajobraz elementy krajobrazu (kulturowego)
- Zapoznanie uczestników z obrazem ekspozycji w muzeum na wolnym powietrzu
- Zapoznanie uczestników z ogólną wiedzą na temat topografii miejsca zamieszkania (miasto, dzielnica, wieś, region)
- Kształcące:
- Doskonalenie umiejętności zaprezentowania zdobytej wiedzy na forum
- Kształtowanie umiejętności obserwowania otoczenia
- Kształtowanie umiejętności szukania i gromadzenia zdobytych w terenie informacji
- Doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce
- Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie (podział obowiązków, współpraca, dążenie do wspólnego celu)
- Wychowawcze:
- Uwrażliwienie na tradycję ludową własnego regionu
- Uwrażliwienie na elementy otaczającego krajobrazu
- Wzbudzenie szacunku dla tego, co stanowi dziedzictwo kulturowe
Cele szczegółowe:
Uczestnik zajęć:
- Potrafi posługiwać się planem terenu (muzeum wsi)
- Potrafi zaobserwować i nazwać zmiany zachodzące w krajobrazie kulturowym (ogólne zmiany w budownictwie)
- Potrafi wskazać przyczyny zmian zachodzących w budownictwie (wykorzystanie różnych rodzajów materiałów)
- Potrafi nazwać budynki składające się na zagrodę
- Potrafi nazwać poszczególne wnętrza domu słowińskiego
- Potrafi opowiedziec z czego Słowińcy budowali domy
- Potrafi pracować w grupie
- Potrafi wymienić podstawowe zajęcia Słowińców
Metody pracy
- Metody podające:
- wyjaśnianie celowości wykonania danego zadania, wyjaśnianie poszczególnych etapów zajęć.
- Miniwykład na temat kim byli Słowińcy, terenu, który zamieszkiwali, ze szczególnym wskazaniem jak warunki naturalne wpływały na życie ludności słowińskiej, w tym budownictwo; co to jest dziedzictwo, jak tworzyło się muzeum
- Metody poszukujące:
- oglądanie ekspozycji muzealnej - odpowiedzi na postawione w trakcie pytania
- podsumowywanie, przedstawianie, syntetyzowanie informacji zdobytych w trakcie zwiedzania muzeum z planem
- pogadanka na temat elementów najbliższego krajobrazu kulturowego uczestników zajęć
- dyskusja na temat budownictwa jako elementu krajobrazu
- Metody operatywne
- praca z planem
- wykonywanie elementów budowy domu słowińskiego
- wykorzystanie tardycyjnego sprzętu w budowie elementów
- wykonywanie rysunków zagród muzealnych
Środki dydaktyczne
- plany miast, dzielnic, wsi
- projektor multimedialny
- plan Muzeum Wsi Słowińskiej
- samoprzylepne kolorowe karteczki
- ekspozycja muzealna
- kopie sprzętu potrzebnego do budowy chałup, narzędzia ciesielsko-stolarskie
- materiały potrzebne do budowy chałupy (drewno, słoma, glina)
- bloki rysunkowe, kredki, ołówki
Przebieg zajęć:
Zajęcia trwają 5 godzin (z przerwą na posiłek i z doliczeniem czasu na przejście z zagrody muzealnej do Muzeum i z powrotem)
I etap - Krajobraz kulturowy wokół mnie. Mój dom, moja dzielnica, moje miasto, moja wieś.
Zajęcia odbywaja się w sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej (1 godzina ).
- Prowadzący zajęcia wyjaśnia celowośc zajęć i pojęcia, które związane są z tematem i którymi będzie operować podczas zajęć. Inicjuje dyskusję na temat krajobrazu kulturowego regionu. Zachęca do wypowiedzi uczestników na temat najbliższego ich otoczenia (gdzie mieszkają, jak wygląda ich dom, ulica, dzielnica, miasto, wieś).
- Prowadzący pokazuje plany miasta, dzielnicy, wsi i plan Muzeum Wsi Słowińskiej. Wyjaśnia czemu służą plany, jak się nimi posługiwać. Wyjaśnia uczestników jak powstało muzeum. Kto niegdyś mieszkał w chałupach, które teraz znajdują się w muzeum. Zwraca uwagę na warunki naturalne, w których mieszkali Słowińcy.
- Wszyscy uczestnicy dostają plan Muzeum. Prowadzący zajęcia omawia plan, zwraca uwagę na nazwy zagród i budynków do tych zagród należących.
II etap - Kto tu mieszkał? Zagroda jako zespół budynków.
Zajęcia odbywają się na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej (1 godzina).
- uczestnicy dzieleni są na trzy grupy. Wychodzą z planem na teren muzeum. Każda z grup dostaje polecenie odszukania i zaznaczenia na planie wskazanej zagrody. Robi przy tym rysunek zagrody, którą miała odnaleźć. Na karteczkach samoprzylepnych ma wypisać budynki należące do zagrody i ich przeznaczenie (co się w nich znajduje) i przykleić karteczki w odpowiednim miejscu na rysunku. Dodatkowo grupy mają zwrócić uwagę na układ wnętrz w budynkach mieszkalnych i nazwać te wnętrza na karteczkach a karteczki umieścić na rysunku przy chałupie. Mają zwrócić uwagę na to, czy sprzęt znajdujący się wewnątrz chałupy i budynki gospodarcze mówią o tym, kto mieszkał w danej zagrodzie.
III etap - Dom, zagroda, wieś. Dlaczego kraina w kratę.
Zajęcia odbywają się w sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej (0,5 godziny).
- Przedstawiciele grup omawiają rysunki: wskazują na ilość budynków, nazywając poszczególne budynki i mówią o ich przeznaczeniu (co wskazuje na ich przeznaczenie?)
- Prowadzący zajęcia kieruje wypowiedziami uczestników tak, by wnioski były odpowiedzią na pytania: co to jest zagroda?, jakie budynki mogą wchodzić w skład zagrody?, co to jest wieś?, co charakteryzuje budowę domów, które oglądały w muzeum?, jakie materiały wykorzystano w ich budowie? Czym pokryte są dachy?, dlaczego zastosowano właśnie takie materiały (wykorzystanie tego, co było dostępne, co stworzyła natura)?, czym różnią się te budynki od domów, w których mieszkają?.
IV etap - Jak powstawały domy w kratę .
Zajęcia odbywają się w Zagrodzie Edukacyjnej Słowińskiego Centrum Kultury Reginalnej (1, 5 godziny).
Uczestnicy pod nadzorem pracownika muzeum i przy komentarzu prowadzącego będą wypełniać konstrukcję ściany szachulcowej, poznając tym samym kolejne etapy prac przy budowie takich domów i elementy z jakich są zbudowane. Nastąpi podział obowiązków. Efektem wspólnej pracy będzie zbudowany fragment ściany.
« powrót do poprzedniej strony