Oferta edukacyjna
Scenariusz lekcji
Wokół kuchennego pieca, czyli co jedli Słowińcy. Elementy jadła na wsi słowińskiej i pomorskiej z przełomu XIX i XX wieku.
Lekcja realizowana w zabytkowych wnętrzach XIX wiecznej chałupy.
Cele ogólne:
- Poznawcze:
- Znajomość kilku tradycyjnych potraw chłopskich codziennych i świątecznych
- Znajomość elementów diety Słowińców i ludności wsi pomorskiej na przełomie XIX i XX wieku
- Znajomość przyczyn zmian w tradycjach żywieniowych i umiejętność ich scharakteryzowania
- Poznanie regionów Polski (lub w przypadku klas starszych odświeżenie wiadomości na ten temat) i zaznajomienie z charakterystycznymi dla nich potrawami.
- Kształcące:
- Doskonalenie umiejętności zaprezentowania zdobytej wiedzy na forum
- Kształtowanie umiejętności syntetyzowania danych pochodzących z różnych źródeł
- Doskonalenie umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce: umiejętność przygotowania kilku tradycyjnych potraw słowińskich czy pomorskich
- Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie (podział obowiązków, współpraca, dążenie do wspólnego celu)
- Wychowawcze:
- Uwrażliwienie na tradycję ludową własnego regionu
- Kształcenie postaw zrozumienia dla ogólnie pojętej różnorodności
- Wzbudzenie szacunku dla tradycji regionu
Cele szczegółowe:
Uczestnik zajęć:
- Potrafi scharakteryzować tradycyjne pożywienie polskie
- Potrafi scharakteryzować cechy diety Słowińców i ludności wsi pomorskich
- Potrafi wskazać przyczyny zmian zachodzących w tradycjach żywieniowych
- Umie scharaktryzować tradycyjne pożywienie codzienne i świąteczne na wsi pomorskiej
- Potrafi przygotować elementy tradycyjnego pożywienia Słowińców z wykorzystaniem tradycyjnego sprzętu do tego ptrzeznaczonego
- Potrafi wskazać na mapie regiony Polski i przyporządkowąć charaktrystyczne dla nich nazwy potraw
Metody pracy
- Metody podające:
- wyjaśnianie sposobu i celowości wykonywania danego zadania
- moderowanie dyskusji
- Metody poszukujące:
- oglądanie ekspozycji muzealnej - odpowiedzi na postawione w trakcie pytania
- praca z tekstem - analiza , podsumowywanie i przedstawianie treści, syntetyzowanie informacji
- dyskusja - rozmowa moderowana przez prowadzącego
- Metody operatywne
- wyszukiwanie informacji przy wykorzystaniu różnych źródeł
- wykonywanie potraw charakterystycznych dla diety ludności Słowińskiej i kaszubskiej
- wykorzystanie tardycyjnego sprzętu w wykonywaniu potraw będących elementem diety ludności słowińskiej i kaszubskiej
Środki dydaktyczne
- mapa Pomorza
- słowniki języka polskiego, książki na temat i kucharskie
- Internet
- mapa Polski
- samoprzylepne kolorowe karteczki
- ekspozycja muzealna
- kopie sprzętu potrzebnego do przygotowania posiłków (dzieża, maselnica, młynek do palenia kawy, wafelnica, garnki)
- produkty potrzebne do przygotowania potraw
- slajdy
- fragmenty powieści (Chłopi, Noce i dnie, Nad Niemnem), teksty i artykuły naukowe - gdy w zajęciach weźmie udział młodzież gimnazjalna wówczas porównać można kuchnięchłopską i dworską, omówić przyczyny zróznicowania potraw obu kuchni, różnice w sposobiue podawania tych potraw w obu kuchniach.
Przebieg zajęć:
Zajęcia trwają 5 godzin. Maksymalna ilość osób: 25
Etap I - Kuchnia regionalna
Zajęcia trwają 1,5 godz.
Na tym etapie uczniowie samodzielnie (w rozmowie z rodzicami i dziadkami, z wykorzystaniem różnych źródeł) zdobywają ogólną wiedzę na temat kuchni regionalnej, potraw charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Na zajęcia do Muzeum przyjeżdżają z widzą na temat potraw charakterystycznych dla regionów, z których pochodzą ich dziadkowie (rodzice?)
Zajęcia odbywają się w sali dydaktycznej Słowińskiego Centrum Kultury Regionalnej. Mają na celu zwrócenie uwagi na zróżnicowanie regionalne potraw, wskazanie przyczyn tych różnic, zapoznanie z potrawami charakterystycznymi dla konkretnych regionów, w tym dla regionu słowińskiego i Kaszub
- Uczniowie dzieleni są na małe, cztero-, pięcioosobowe grupy, z których każda ma za zadanie wybrać sobie jakiś region Polski i, korzystając z dostępnych źródeł (książki, Internet, wiedza zdobyta w rozmowach z domownikami), wyszukać kilka charakterystycznych dla wybranego obszaru potraw. Ważne by jedna z grup zajęła się reginem słowińskim i Kaszubami
- Uczestnicy przedstawiają na forum efekty swoich poszukiwań. Charakteryzują te potrawy a ich nazwy wypisują na kolorowych samoprzylepnych karteczkach i przyklejają je w odpowiednim miejscu na mapie.
- Prowadzący zajęcia inicjuje dyskusję na temat przyczyn zróżnicowania regionalnego potraw, jeśli trzeba sugeruje możliwe przyczyny za pomocą przykładów
- Zwrócenie uwagi uczestników zajęć na codzienne i świąteczne pożywienie ludności wiejskiej.
- Codzienna dieta Słowińców i Kaszubów: uczniowie podzieleni już na grupy otrzymują materiały (mapki, fragmenty tekstów) na temat regionu słowińskiegi, warunków przyrodniczych, upraw, zajęć ludności słowińskiej, codziennego pożywienia Słowińców (Kaszubów) i jego cech.
- Przedstwiciele grup referują zadany temat na forum, a uczniowie robią notatki. Na podstawie zdobytych informacji uczniowie uzupełniają tabelę podzieloną na trzy części zatytułowane "warunki geograficzne, przyrodnicze, naturalne", "uprawy i zajęcia", "codzienne pożywienie", która prowadzący zajęcia rysuje na tablicy.
- Na podstawie tabeli uczestnicy wyciągają wnioski: jaki wpływ miały warunki naturalne na zajęcia i uprawy ludności Słowińskiej a tym samym na codzienną dietę tej ludności. Prowadzący zajęcia pełni tu rolę moderatora w dyskusji.
- Zwrócenie uwagi uczniów na pojęcia: tradycja ludowa, tradycjne potrawy, potrawy regionalne. Co uczniowie rozumieją przez różnorodność: nakierowanie na konkluzję świadczącą o bogactwie w różnorodności, kształcenie postawy szacunku dla tradycji regionu.
Etap II - Wokół kuchennego pieca
Zajęcia odbywaja się w chałupach muzealnych (0,5 godziny).
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tradycyjnym urządzeniem kuchni słowińskiej i pomorskiej, ze sprzętem potrzebnym w gospodarstwie domowym. Zapoznanie się z nazwami tego sprzętu ma przybliżyć uczniom tradycyjną wieś.
-
Zwiedzanie ekspozycji muzealnej:
Zwrócenie uwagi na urządzenie kuchni w chałupie słowińskiej i nazwanie sprzętów. Zwidzanie wystawy zatytułowanej "Wokół kuchennego pieca. Kuchnia pomorska na przełomie XIX i XX wieku": zwrócenie uwagi na sprzęt codzienny potrzebny do przygotowywania, przechowywania i podawania pożywienia. Omówienie czynności i nazywanie sprzętów związanych z przerobem mleka na nabiał. Omówienie tradycyjnej metody produkcji chleba. Zwrócenie na sprzęt do palenia i mielenia kawy i smażenia wafli.
Etap III - Chleb, masło, brukwiówka, wafle i kawa zbożowa czyli wspólne gotowanie.
Zajęcia odbywaja się w zagrodzie edukacyjnej i chałupie Alberta Klücka. Zajęcia trwają 3 godz. (wraz z konsumpcją)
Celem tego etapu zajęć jest praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na temat sposobu przygotowania niektórych potraw jedzonych przez Słowińców. Celem zajęć jest upieczenie chleba tradycyjną metodą, palenie, mielenie i parzenie kawy zbożowej, przygotowanie i usmażenie wafli drożdżowych, zrobienie masła w kierzance, ugotowanie zupy brukwiowej.
- Uczestnicy zostają podzieleni na 5 grup. Z przygotowanych zestawów produktów każda grupa ma przygotować jedno danie. Przy każdym zestawie produktów znajduje się odpowiedni sprzęt, naczynia, przedmioty potrzebne do przygotowania dania.
- Każda grupa nazywa znajdujący się przy niej sprzęt i poszczególne produkty (surowiec) i na podstawie tego zgaduje, jakie danie ma przygotować.
- Grupy zajmują się przygotowaniem potraw. W związku z tym, że ciasto chlebowe musi długo rosnąć, to zadaniem grupy robiącej chleb będzie zaniesienie gotowego ciasta do pieca, uformowanie bochnów, włożenie ich do pieca itd. Grupy mające mniej czasochłonne zajęcie pomagają innym.
- Podanie i wspólne spożywanie przygotowanych potraw. Ocenianie smaku.
« powrót do poprzedniej strony